Objednejte i z našeho druhého e-shopu Nazuby.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

Objednejte i z našeho druhého e-shopu Nazuby.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu

Atopický ekzém: Čím dál častější problém

  • 24. dubna 2020

Nejčastější chronické onemocnění kůže? Atopický ekzém. Vyskytuje se u zejména u dětí, ale v ojedinělých případech se první příznaky mohou objevit až v dospělosti. Jak s ním bojovat? A dá se vyléčit?

Atopický ekzém
Atopický ekzém

Příznaky atopického ekzému jsou dobře známé. Liší se podle věku. U kojenců se vytváří rudé skvrny, které svědí, nebo mokvají. Později se svědivá místa přesouvají do kolenních a loketních jamek a kůže je velmi suchá. V dospělosti jsou projevy suché pokožky ještě výraznější a přibývají místa mezi prsty, kolem nehtů, na čele nebo na krku.

Co stav zhoršuje?

Osoby s atopickým ekzémem mají genetické sklony k zvýšené citlivosti kůže. Ekzematické stavy se v určitých obdobích zhoršují. Často jako sekundární projev alergie nebo při stresu. Problémem je také narušená imunita, což je důsledkem snahy o stoprocentně čisté prostředí. Rozmanitost bakterií v našem okolí je menší a máme tím pádem i nižší šanci vybudovat si obranyschopnost. Čím víc si udržujeme kolem sebe čisté prostředí, tím méně jsme odolní.

Jak předejít kritickým stavům pokožky?

V dětském i dospělém věku se vyplatí projevům atopického ekzému bránit. Souvislost s alergiemi můžete potvrdit testy na alergeny. Těm se pak můžete začít vyhýbat. Svědivost pokožky se může zvyšovat i při používání nevhodného pracího prostředku, dráždivých a syntetických materiálů oblečení nebo nevhodné kosmetiky. Proto je dobré tyto věci vyměnit. Z pracích a úklidových prostředků doporučujeme vybírat u značky Sonett. V případě kosmetiky můžete přejít například na značky Dr. Hauschka nebo Purity Vision.

Často se v souvislosti s atopickým ekzémem mluví i o stravě. Kromě alergenů může mít důsledky na stav pokožky zvýšený příjem cukrů. Pomoci může speciální dieta, kdy například snížíte příjem cukru. Pomoci mohou i určité kmeny probiotik, která se starají o rovnováhu střev.

Ne vždy se podaří atopický ekzém zastavit hned v jeho zárodcích. Při výrazných akutních stavech kožní lékaři nejčastěji předepisují kortikoidy. V poslední době se používání kortikoidů hodně kritizuje. Lékaři se ale shodují, že pokud se používají správně, tak je jejich použití bezpečné. S těžkými stavy mohou účinně pomoci. Poté je ale potřebné se zaměřit na prevenci proti vzniku velkých a silně zanícených ložisek.

Můžete tento boj vyhrát?

Atopický ekzém je onemocněním, které je dané genetickými predispozicemi. Proto zatím není možné pacienty ekzému zbavit. Pro dlouhodobé úspěchy je nutné zaměřit se na odstranění příčiny zhoršování atopického ekzému.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

produktová specialistka,

redakce Holime.cz

S článkem souvisí: