KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu

Jak poznat typ pleti?

  • 19. února 2021

Vybrat vhodnou péči o pleť může být oříšek. Nevhodný krém uškodí, může způsobit vznik pupínků, vyrážky nebo přesušených míst. Prvním krokem by při výběru péče mělo být určení typu pleti. Podle toho pak snáz najdete produkty vhodné právě pro vás. Jak se projevuje normální, mastná nebo citlivá pleť?

Citlivá pleť
Citlivá pleť

Napětí, šupinky a hrubší pleť na dotek?

To jsou základní příznaky suché pleti. Můžete se setkat se svěděním nebo loupáním a obecně nepříjemným pocitem při doteku. Při odličování se vyhněte veškerým produktům s alkoholem, který by mohl pleť vysušit. Líčení odstraňujte pomocí odličovacího mléka nebo oleje. Vybírejte výrazně hydratační krémy pro používání dvakrát denně. Podpořit je můžete speciálním séry, například s kyselinou hyaluronovou, která pomáhá předcházet projevům stárnutí pleti.

Pálení a zarudnutí jako signál citlivé pleti

Může se zdát, že citlivá pleť má podobné příznaky jako suchá. Dochází u ní ale k výraznějšímu zarudnutí, pálení a někdy i ke vzniku pupínků v důsledku podráždění. Na péči je pravděpodobně nejnáročnější ze všech typů. Vyžaduje velmi šetrné odlíčení mlékem nebo pěnou. Dočištění provádějte zklidňujícím tonikem a nepodceňujte hydrataci. Kombinace séra a lehčího krému by vám měla sedět. Vyhýbejte se kosmetice s obsahem alkoholu a parfemace. Obojí by mohlo pleť dráždit.

Lesklá pleť s ucpanými póry

Hlavními signály mastné pleti je lesklý povrch, ucpané póry a také rychlé rozpíjení make-upu. Může se zdát, že taková pleť snese všechno, ale opak je pravdou. Prim hraje pečlivé odlíčení. Používat můžete gely nebo pěny. Rozhodně nezapomínejte na hydrataci. Vhodné jsou lehké fluidy nebo gelové krémy. Zejména bez obsahu silikonů nebo parabenů, které by ucpávaly póry. Jednou týdně věnujte pleti nadstandardní péči v podobě jemného peelingu a masky.

Trápení s pupínky a špatnou pletí

Kouzelným slovíčkem pro problematickou pleť je dermokosmetika. Důležité je hloubkové čištění, zklidňující tonikum a nekomedogenní krém. Nezapomínejte pupínky ošetřovat speciální péčí, která sníží riziko vzniku zánětu. Problematická pleť vyžaduje tu nejspecifičtější péči a je dobré ji konzultovat s dermatologem nebo kosmetičkou.

Říká vám něco mastná T-zóna?

Smíšená pleť je poměrně rozšířená. Poznáte ji podle mastnější pleti na čele, nosu a bradě a naopak suché pleti na tvářích. Vyžaduje péči, která zmatní problematická místa a nevysuší ta, která potřebují větší hydrataci. Jako vždy je nutné pleť dokonale odlíčit například gelem, použít zklidňující tonikum a lehké sérum jako podklad pro hydratační krém.

Nic z toho vás netrápí? Pak máte štěstí

Vaše pleť není ani mastná, ani suchá? Netrpíte na pupínky ani černé tečky? Gratulujeme, vyhráli jste normální pleť. Je to opravdu záviděníhodné. I když stále je potřeba myslet na poctivé odličování a čištění pleti, nemusíte hledat specifickou péči. Nezapomínejte ale na hydrataci a jednou týdně na masku.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

produktová specialistka,

redakce Holime.cz

S článkem souvisí: