Objednejte i z našeho druhého e-shopu Nazuby.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

Objednejte i z našeho druhého e-shopu Nazuby.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

KošíkDopravu
máte
zdarma
Menu

Setřeste lupy jednou pro vždy

  • 23. srpna 2021

Každé prohrábnutí vlasů znamená pocukrování ramen bílými tečkami? S tvorbou lupů se za svůj život potká asi polovina lidí. Svědění, nepříjemný pocit, nervozita, že si toho někdo všimne. To vše pociťuje každý, kdo s lupy bojuje. Jak vznikají? A dá se tento boj vyhrát?

Šampony proti lupům
Šampony proti lupům

Lupů existují dva druhy – mastné a suché. Pokud jsou lupy nažloutlé a svědí vás hlava, pak jde o ty mastné. Jestliže vám opadává suchá pokožka na ramena, jde o lupy suché. Příčin vzniku lupů je několik. Může jít o špatně zvolenou kosmetiku, nedostatečně vypláchnuté produkty při mytí, svou roli sehraje i stres nebo psychické vypětí, špatná výživa, přemnožení kvasinek anebo kožní onemocnění jako je seborea, lupénka či ekzém. Lze vůbec zjistit, jaký typ lupů máte, a co je způsobuje? Obvykle jen velmi těžko. I když se jich pravděpodobně nikdy nezbavíte, můžete je dostat pod kontrolu.

Zatočte s nekontrolovanými lupy

Důležité je zvolit vhodné produkty. Pokud máte suchou pokožku hlavy, vybírejte šampony bez pěnidel. Ve složení je poznáte podle názvu Sodium (např. Lauryl) Sulfate. Pokožku mohou dráždit a ještě více vysušovat. Rozhodně se nikdy nesnažte lupy z vlasů vyčesat. Kartáč pokožku ještě více rozdráždí. I když se to těžko provádí, pokuste se co nejméně škrábat ve vlasech, protože to má stejný efekt jako zběsilé česání. Pokud si vlasy myjete ráno, zkuste na noc do pokožky vmasírovat například ricinový olej.

V případě mastných lupů se obvykle jedná o seboroickou dermatitidu, kterou poznáte podle větších kousků kůže, která je nažloutlá a mastná. Tyto lupy se většinou drží ve vlasech. Za tímto onemocněním obvykle stojí genetická predispozice, zvýšená hladina testosteronu, nadbytek vitamínu A nebo naopak nedostatek vitamínu B. Příčinou matných lupů ale může být kvasinka Malassezia. 

Je potřeba vyřešit příčinu

Slyšíme to skoro všude – odstranění příčiny pomůže vyřešit váš problém. Platí to i o lupech. Velký vliv na stav pokožky s lupy má strava a životní styl. Smažené, tučné, ale také kořeněné nebo sladké. Ideální je taková jídla omezit a zaměřit se na živiny, které tělo potřebuje. Selen, zinek a vitamín B podporují normální stav vlasů. Pokud si nejste jistí, že je jste schopní přijímat v běžné stravě, nebojte se sáhnout po některém doplňku stravy.

Objevily se lupy nečekaně? Nezměnili jste stravu, nebo péči o vlasy a na lupy běžně netrpíte? Může za jejich vznikem stát stres nebo i hormonální změny.

Jestliže máte pokožku hlavy zarudlou a rozdrážděnou, obvykle se bez návštěvy kožního lékaře neobejdete. A i když vám pomůže od akutních problémů (například pomocí kortikoidů), dál už musíte pracovat hlavně sami na sobě, abyste lupy dostali pod kontrolu.

Zaručený recept neexistuje

Zbavit se lupů nadobro prakticky nejde. I když jste je nikdy neměli, může přijít období, kdy se objeví. Není to ale marný boj. Jen jde o běh na dlouhou trať. Většina lidí s lupy zkouší dělat různé změny, zkoušet odlišné produkty a nakonec zakotví u kombinace, která sníží problémy s lupy na minimum. Nelze tak dát zaručený recept, i když bychom to rádi udělali. Jako s většinou kožních problémů to totiž funguje systémem pokus-omyl.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

produktová specialistka,

redakce Holime.cz

S článkem souvisí: