Objednejte i z našeho druhého e-shopu Nazuby.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

Objednejte i z našeho druhého e-shopu Nazuby.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu

Strašák ze školky – vši a jak se jich zbavit

  • 7. února 2022

Po nachlazení jsou vši hned druhým nejnakažlivějším onemocněním, které se šíří v dětských kolektivech. Stejně jako další paraziti se adaptují a stávají se odolnějšími, takže je mnohem těžší se jich zbavit. Klíčové je pravidelně kontrolovat vlasy a v případě výskytu vší rychle zasáhnout. Jak ale, když běžné přípravky už prakticky nezabírají nebo účinkují velmi pomalu?

Vši
Vši

Vším nejvíce svědčí teplé a vlhké prostředí. Mezi dětskými hlavičkami se snadno přenášejí při blízkém kontaktu vlasů, ale i ze společně používaných hřebenů, sponek, ručníků nebo ložního prádla. I proto se nejčastěji vši vyskytují ve školkách, ale dovézt si je mohou děti z dětských táborů.

V první chvíli se zbavte všech živých vší

Svědění ve vlasech způsobují právě živé vši, které několikrát denně sají krev. A i když se teď hodně mluví o tom, že jsou vši odolné proti všem přípravkům, nejdříve se musíte zbavit všech živých. Sáhněte buď přímo po šamponu proti vším, který obsahuje insekticid. Pomáhají ale také produkty se silikony nebo přírodní přípravky s větším množstvím olejnatých látek. Obě poslední metody přispívají k tomu, aby se vši udusily, a proti něčemu takovému nemohou být odolné. Dnes již seženete produkty, které jsou určeny proti vším a zároveň obsahují olejnaté látky. Takový produkt by měl být v likvidaci živých vší nejjistější volbou. Tím ale rozhodně boj nekončí.

Základem je vyčesávání

Absolutně nejdůležitější součástí boje proti vším je vyčesávání „všiváčkem“ a vybírání hnid. U chlapců je práce snazší, protože je můžete ostříhat na krátký sestřih, a tak hnidy lehce vyčešete nebo vyberete. V případě dlouhovlasých dívek vás čekají hodiny vybírání. Tato snaha ale stojí za to. Z hnidy, respektive vajíčka, se za 7 až 11 dní stane nymfa, která už také saje krev, ale ještě 8 dní neklade vajíčka, takže máte nějaký čas se všech hnid a nymf zbavit právě vyčesáváním a vybíráním.

Chce to trpělivost

Ukazuje se, že nestačí jedno umytí vlasů a několik dní vyčesávání. Obvykle je potřeba mytí opakovat po cca pěti dnech nebo týdnu a mezitím vlasy kontrolovat a vyčesávat. Klíčové je samozřejmě precizně vysát celý byt, zejména pak sedačky nebo gauče. Nutné je také vyprat ložní prádlo a buď vyprat, nebo na dva dny zmrazit všechny plyšáky. Samozřejmostí je vyčištění hřebenů nebo gumiček do vlasů. A celý tento proces odvšivování bytu po 8 dnech opakujte. Díky preciznosti se ze zavšiveného boje může stát záležitost na dva, maximálně tři týdny. Nicméně je nejdůležitější, aby například všechny rodiny dětí ze školky nebo školy s výskytem vší, zahájily odvšivování zároveň. Jinak se vám vši budou opakovaně vracet.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

produktová specialistka,

redakce Holime.cz