KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu

Jak na správné vysoušení vlasů?

  • 11. února 2022

Péče o vlasy je alfou a omegou krásně vypadajících vlasů. Vysoušení vlasů je téměř každodenní rutinou většiny žen. Je důležité vůbec vlasy vysoušet? Je lepší teplý nebo studený vzduch? A je nutné používat kartáč? Na všechny tyto otázky najdete odpovědi v tomto článku.

Vysoušení vlasů
Vysoušení vlasů

Jeden z největších otazníků je vždy nad tím, jestli vlasy vysoušet nebo ne. Ano, vzduch fénu vlasy vysušuje. Ale pokožka hlavy je citlivá, a pokud ji nevysušíte, hrozí vznik kvasinek. Vlasy tedy nevysušujte primárně proto, abyste na hlavě měla dokonalou foukanou, ale abyste si udržela zdravou pokožku hlavy.

Jak správně postupovat při vysoušení?

Většina z nás si po umytí zabalí vlasy do ručníku. Ten si na hlavě nenechávejte déle než 10 minut. To samé platí pro volné schnutí vlasů. Před vysoušením aplikujte na vlasy ochranný přípravek – obvykle jsou dostupné ve spreji – aplikujte ho do celých délek vlasů. Pokud potřebujete doplnit objem, přidejte ke kořínkům ještě objemový sprej.

Základní foukání vlasů provedete ve třech až čtyřech krocích:

  1. Nejprve použijte středně teplý vzduch v nejvyšší rychlosti, fén použijte bez nástavce na přesné foukání. Vlasy prosušte zejména u kořínků a celkově tak, aby byly suché zhruba ze 70 %.
  2. Vlasy dobře pročešte a pěšinku si načešte tam, kde ji nakonec budete chtít mít. Vezměte si kartáč, kterým budete během foukání uhlazovat. Nemusíte mít kulatý kartáč, stačí i takový, který běžně používáte na česání. Na fén přidejte zužující hubici, teplotu i rychlost vzduchu nechte nastavenou na druhý stupeň. Sepněte si horní polovinu vlasů a začněte s prosoušením spodním vrstvy. Buď vlasy pročesávejte zespodu, pokud vám to ale nejde, můžete je klasicky zčesávat směrem dolů. Fénem nemiřte přímo na kartáč nebo na vlasy kolmo, ale pod mírným úhlem ze shora. Takto vysušte celé vlasy.
  3. Pokud jste vlasy učesávaly a nedostaly kartáčem do vlasů objem, je teď čas ho nahnat. Fén přepněte na studený vzduch, nástavec pro přesné foukání nechte nasazený a vlasy foukejte proti směru jejich růstu. Studený vzduch má fixační schopnost, takže nadzvedne kořínky, které mohou být po foukání s kartáčem zbytečně uhlazené.
  4. Posledním krokem může a nemusí být vytvoření objemu vlasů kolem tváře. Na to už využijete kulatý kartáč. Přední vlasy načešte směrem do čela, ze spodní strany natáčejte na kartáč a ze shora foukejte. Zabere to pouze chvilku, a když pak prsty rozčísnete vlasy na stranu, uvidíte nad čelem krásný objem. Pokud vlasy foukáte jen proto, abyste si je vysušily, tento krok můžete vynechat.

Proč je důležité při foukání používat kartáč?

Málokteré z nás se do toho chce, ze začátku je to náročnější na zručnost, ale používání kartáče při foukání má klíčovou funkci. Vlasy po takovém foukání vypadají uhlazeně, míň krepatě a zdravěji. Je to proto, že kombinace teplého vzduchu a uhlazování vlasu pomáhá uzavírat vlasové vlákno lépe než samotný teplý vzduch. Vlasy jsou pak i zdravější, protože z uzavřeného vlasového vlákna nemůže unikat vlhkost. I u polodlouhých vlasů to zabere maximálně 10 minut, a to se pro zdraví vlasů vyplatí obětovat.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

produktová specialistka,

redakce Holime.cz

S článkem souvisí: