Objednejte i z našeho druhého e-shopu Nazuby.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

Objednejte i z našeho druhého e-shopu Nazuby.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

KošíkDopravu
máte
zdarma
Menu

Na co se zaměřit při výběru žehličky na vlasy?

  • 2. září 2021

Všechny vypadají téměř stejně, zatímco cena se dost liší. Jaké jsou v žehličkách na vlasy rozdíly, jak si vybrat správný materiál plošek a hraje nějakou roli možnost nastavení teploty? Provedeme vás soubojem, kde má každý nakonec svého vítěze.

Žehličky na vlasy
Žehličky na vlasy

Ještě před nákupem si musíte odpovědět na tři základní otázky:

  1. Jaké máte vlasy? Husté a tvrdé, jemné nebo kudrnaté. Každý typ vlasů potřebuje jinou teplotu při žehlení a materiál žehlících plošek, aby výsledky odpovídaly požadavkům a zároveň nedocházelo k poškozování vlasů.
  2. Budete si vlasy rovnat nebo vlnit? Rozhodující pak bude velikost žehlících plošek, ale také celková tloušťka žehličky.
  3. Potřebujete vlasy narovnat a zároveň trpíte nedostatkem objemu? Zapomeňte na klasickou žehličku, zvolte spíš žehlící kartáč.

Teflon, keramika nebo turmalín

Žehliček s kovovým povrchem bez jakékoliv další úpravy už moc nenajdete. Najdete ale různé varianty kovu s povrchovou úpravou. Co jednoznačně nebrat? Kovové plošky s keramickým povrchem. Ten se může časem poškodit, plošky už nebudou hladké, a tudíž vám poškodí vlasy.

Oproti tomu celokeramické plošky jsou už dnes klasickým a často používaným materiálem. Jejich výhodou je, že rovnoměrně drží teplo a nahřívají se rychle. Jsou vhodné pro všechny typy vlasů, nejvíce je ocení majitelky jemných nebo slabých vlasů, a to kvůli jejich šetrnosti.

Teflon už nepatří jen na pánvičky. Je totiž šetrný i k vlasům. Zejména zabraňuje připalování stylingových přípravků na plošky – i tak je ale potřeba je čistit.

Pokud máte hodně husté a tvrdé vlasy, zkuste pohledat žehličku s titanovými ploškami. Titan se velmi rychle nahřívá a plošky mají zároveň dlouhou životnost. Právě proto jsou vhodné pro často žehlené, pevné nebo hodně kudrnaté vlasy.

Velmi skloňovaným povrchem je i turmalín – obvykle je jen povrchovou vrstvou jiného materiálu. Jeho role je ale důležitá. Zmírňuje totiž elektrizování vlasů a zároveň přidává na lesku. Keramika s turmalínovým povrchem udržuje nižší teplotu a je šetrnější.

Žehlení nebo natočení?

To je rozhodující otázka při výběru tvaru žehličky a velikosti žehlících plošek. Širší plošky a větší rozměry jsou vhodné pro husté, dlouhé nebo kudrnaté vlasy. Urychlí vám práci, i když manipulace s takovou žehličkou může být méně pohodlná.

Pokud budete žehličku používat častěji pro natočení vlasů do ledabylých vln, vyberte typ s úzkými ploškami. Zároveň vždycky při natáčení vlasů oceníte chladné konce – to znamená, že konce žehličky si budete moci k sobě přimáčknout a budou se vám vlasy lépe stylizovat.

Regulace teploty ochrání vlasy

Obvykle se rozsah teplot žehliček pohybuje mezi 100 až 230 °C. Proč je vlastně variabilita teplotního nastavení důležitá? Každé vlasy potřebují jinou teplotu. Jemné maximálně 160 °C, normální až 190°C a u silných a hustých vlasů můžete jít až nad 190 °C.

Určitě vždy vyberte žehličku s možností nastavení teploty, abyste si mohli vybrat. Můžete mít normální vlasy, ale pokud je obarvíte, už využijete spíše nižší teploty. Většina žehliček se dnes nahřeje do jedné minuty, a pokud to poznáte podle diody, určitě to oceníte.

Jaké další funkce se hodí?

Na škodu rozhodně není systém automatického vypnutí. Ráno chvátáte do práce, na poslední chvíli přežehlíte vlasy a odjedete. Moc se to nestává, ale je dobré mít jistotu, že i když žehličku nevypnete, udělá to za vás. Většinou po hodině. Přesto ale žehličku nikdy nepokládejte na hořlavé materiály.

Velký benefitem je také otočný kabel, který citelně zvýší komfort používání. Některé z nás ocení i ionizaci, která spočívá v neutralizaci kladně nabitých iontů ve vlasech. Vlasy jsou tak lesklejší a neelektrizují. Poslední funkcí, za kterou budete rády, je uzamčení nastavené teploty. Zejména v případě, pokud má žehlička tlačítka pro nastavení teploty na straně a můžete si omylem teplotu během stylizace snížit nebo naopak zvýšit.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

produktová specialistka,

redakce Holime.cz

S článkem souvisí: