Objednejte i z našeho druhého e-shopu Nazuby.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

Objednejte i z našeho druhého e-shopu Nazuby.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

KošíkDopravu
máte
zdarma
Menu

Tohle jste o vousech netušili

  • 11. prosince 2020

Móda hladce oholené mužské tváře je minulostí. Plnovous znamená pro mnoho mužů méně práce s péčí o zevnějšek. Podle posledních průzkumů vzbuzují vousáči i větší zájem u žen. Historie trendů vousů sahá daleko. Jaké jsou ale ty největší zajímavosti?

Zajímavosti vousy
Zajímavosti vousy

Historické perly

Historie vousů prošla několika vlnami. Už v Antice patřily vousy k hlavním znakům mužnosti, moudrosti a plodnosti. Proto se zákonodárci častokrát uchylovali k trestu oholení vousů, které znamenalo potupu.

Naopak Ruský car Petr Veliký se snažil zarostlým tvářím zamezit. Proto na ně uvalil speciální daň. Za její zaplacení muži dostali měděný žeton. Muž s vousy, který u sebe tento žeton neměl, byl okamžitě oholen.

Výrazné popularity dosáhl knír během Viktoroiánské éry, kdy byl znakem noblesy. I kvůli tomu v té době muži používali speciální lžíce, které jejich kníry chránily před zašpiněním polévkou.

Současná americká armáda má dokonce speciální předpis na to, jaký knír mohou její členové nosit. Mezi základní pravidla patří, že knír nesmí růst přes horní ret, do stran nesmí přesahovat koutky úst a také nesmí přesahovat spodní linii nosu. Samozřejmostí je, že knír musí být upravený, zastřižený a čistý.

Vousatí rekordmani

Všem je známo, že Indové si potrpí na pořádné kníry. Nikoho tedy nepřekvapí, že majitelem nejdelšího kníru na světě o délce 4,29 metru je Ram Singh Chauhan. Pěstuje si ho od roku 1982.

Nejdelším plnovousem se pyšní Hans N. Langseth. Tento norský rekordman měl údajně při měření v roce 1927 vousy dlouhé 5,33 metru. Neuvěřitelné, co?

Věděli jste, že vousáči a knírači mají také svoje mistrovství světa? Koná se jednou za dva roky a muži spolu soupeří v několika kategoriích. Vše hodnotí porota sestavená z nejznámějších světových vousáčů.

Ze života vousů

Uvědomujeme si, jak často si saháme na obličej? Muži s vousy a knírem se svého porostu dotknou v průměru 760krát za den. Když počítáme s osmi hodinami spánku, tak si muži na vousy sahají skoro 48krát za hodinu.

S tím souvisí i další zajímavost. O vousy se totiž zajímají i mikrobiologové. Kolik myslíte, že se na vousech drží bakterií? Hodnoty se prý blíží množství ze záchodové mísy. Proto je potřeba nezanedbávat pravidelné mytí vousů, pánové!

V době módy plnovousů se vědci zajímají také o to, co na to říkají ženy. Podle posledních průzkumů si ženy vybírají muže s vousy proto, že vypadají starší, zkušenější a dominantnější. Vidí v nich větší úspěšnost vztahu než u mužů s oholenou tváří.

A perlička na závěr: Všimli jste si někdy něčeho zvláštního u pokerových karet? Tak se příště soustřeďte. Jediný srdcový král totiž nemá knír! :-) 


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

produktová specialistka,

redakce Holime.cz

S článkem souvisí: