KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu

Kníry, bradky a plnovousy v proudu času

  • 7. října 2020

Upravené zakroucené kníry, dlouhé plnovousy nebo zdánlivě neupravená delší strniště. Tak jako střihy vlasů, i mužské vousy lze stylizovat do požadovaných tvarů a délek. V minulosti bylo několik mužů, jejichž vousy byly módním vzorem doby. Kteří to byli?

Plnovousy
Plnovousy

Plnovous jako symbol síly

V určitých historických obdobích byly vousy považovány za nečisté nebo nevhodné. To se střídalo s naprostým opakem, kdy plnovous byl symbolem mužnosti. A to přesně platí v 16. století. Vousy byly symbolem síly, která přitahuje ženy. Charles Darwin dokonce věřil a pokusil se dokázat, že vousatí muži jsou plodnější.

Oholená brada a kotlety – styl 19. století

Generál Burnside a Abraham Lincoln

Ještě počátkem 19. století byly v USA vousy vnímány jako symbol radikalismu. Začátek občanské války ale z vousů udělal opět symbol mužnosti a síly. V módě byly zarostlé tváře a pořádný knír doplněné zcela oholenou bradou. Vzorem tohoto stylu byl generál Ambrose Burnside. Jeho jméno také stojí za anglickým pojmenováním tohoto stylu, který se označuje jako sideburns.

V roce 1861 se prezidentem stává Abraham Lincoln, pro kterého je typický plnovous s oholeným knírem. Ti, kteří nesympatizovali se stylem sideburns, si vousy upravovali stejně jako nový prezident.

Plnovousy se o slovo přihlásily až koncem 19. století. Prezidenti Rutherford Hayes a James Garfield byli prvními vysoko postavenými muži, kteří se tímto stylem chlubili. Zdánlivě neupravenou zarostlou tvář si poté oblíbil nejeden muž.

Nejslavnější období kníru přichází začátkem 20. století

Howard Taft a Walt Disney

Ani za války se muži nechtěli vzdát vousů. Jenže na plnovous nebylo snadné nasadit plynovou masku. A tak přišla doba knírů. Obyčejných, krátkých bez jakékoliv stylizace. Po skončení války přišel prezident Howard Taft s novou módou. Začal si kroutit konce kníru nahoru směrem k očím.

Knír takzvaně na zubní kartáček je známý hlavně díky člověku, který ho nosil jako poslední – Adolfu Hitlerovi. Nebyl ale jediným, kdo takový knír nosil. Najít lze i fotografie Walta Disneyho s podobným stylem. Tato móda logicky zanikla po skončení druhé světové války.

Fenomén 21. století – strniště

Brad Pitt

George Clooney nebo Brad Pitt jsou oblíbenými módními idoly. Jakmile vyměnili hladce oholenou tvář za třídenní krátké strniště, je styl vousů na nějakou dobu jasně daný. Až dodnes mnoho mužů rádo nosí strniště. I ženám se na mužích takové vousy líbí. Už jste ale slyšeli slovo lumbersexuál? Označuje muže, kteří přijali za svůj ledabyle zanedbaný styl. A s tím se pojí i způsob úpravy vousů. Lumbersexuálové nosí delší strniště, které ale ještě není dlouhým plnovousem. Nejznámějšími muži s tímto stylem jsou herec Chris Hemsworth nebo také princ Harry.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

produktová specialistka,

redakce Holime.cz