KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu

3 značky a obaly bez morální kocoviny

Není vám lhostejné, jaké produkty nakupujete? Vadí vám množství plovoucích plastových ostrovů v oceánech? Vsaďte na produkty s obalem vyrobeným s větším ohledem na přírodu. Představíme vám tři značky, které balí výrobky tak, aby se zasloužily o čistší životní prostředí.

Weleda, Ben & Anna, Purity Vision
Weleda, Ben & Anna, Purity Vision

Weleda

Pro Weledu není zavázání k principům udržitelnosti výkřikem do tmy. Už v roce 2013 se jí povedlo snížit spotřebu vody na jeden kilogram výrobku o čtvrtinu objemu. Ale pojďme soudit dle obalů, jak jsme slíbili. Tady si nás Weleda, původně malá farmaceutická laboratoř se zahrádkou plnou léčivých bylinek, získala hned nadvakrát.

Zaprvé, kovové folie na výrobcích nahradila barevným tiskem. Zadruhé, krabice a další obalové materiály jsou samozřejmě recyklovatelné a vyrobené z certifikovaného papíru (FSC). Zkratka FCS označuje Radu pro pro správu lesa. Její certifikace znamená, že dřevo použité na výrobu obalu pochází z lesa, který je využíván s ohledy na standardy Rady. Například respektuje vztahy vůči domorodým obyvatelům nebo má menší vliv na životní prostředí.

Weleda přiznává, že ideální obalové řešení stále hledá. I menší krůčky – jako snaha zaměnit ikonické modré plastové obaly za plast s nízkým dopadem na přírodu – považujeme ale za důležité.

Ben & Anna

Ochranu proti pocení, ze které se nezapotí ani vaše svědomí, nabízí sympatická mladistvá značka Ben & Anna z Německa. Jejich tuhé deodoranty neobsahují hliníkové soli, složení je čistě veganské a výrobky se netestují na zvířatech. Obaly se vyrábí ze zmíněného FSC certifikovaného papíru. Deodorant před vysušením brání jemná tenká fólie vyrobená z bioplastu. Prázdný obal tak můžete vyhodit na kompost nebo do bioodpadu. Ben & Anna by se rádi dopracovali až k zero-waste, ale jak sami přiznávají, ještě zbývá kus cesty.

Purity Vision

I když to podle názvu nevypadá, Purity Vision je českou značkou. Ani tato kosmetika netestuje produkty na zvířatech, nepoužívá umělé konzervanty ani barviva a při výrobě se spoléhá na energii z obnovitelných zdrojů. Údajně i zaměstnanci jezdí do práce na kole nebo v autech s pohonem na CNG.

Po takovém úvodu asi nikoho z nás nepřekvapí, že obaly jsou recyklovatelné. V Purity Vision vsázejí také na opakované využívání obalového materiálu, což je nám sympatické. Typicky jejich pleťové vody si můžete zakoupit až v litrové skleněné lahvi a pouze si z nich odlévat do spreje, který už máte doma. Který produkt byste od nich ale vážně měli zkusit? Kávový peeling. Krásně voní a navíc je v praktickém skleněném obalu, který po spotřebování můžete využít doma i jinak.

Myslete na sebe i na přírodu

Mnoho značek se dnes snaží jít cestou „eko-bio-fér“. V takové záplavě není jednoduché se pro některou z nich rozhodnout a spoléhat se na ni v denní péči. Proto jsme vybrali tři, kterým sami věříme a které patří do jednadvacátého století jak myšlenkou, tak složením.


Hana Všetečková
autor článku

Hana Všetečková

marketingový specialista,

redakce Holime.cz

S článkem souvisí: