Objednejte i z našeho druhého e-shopu Nazuby.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

Objednejte i z našeho druhého e-shopu Nazuby.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu

Německá značka Braun slaví 100 let

  • 8. března 2021

Jednoduchost, praktičnost a vysoká životnost. Tři podmínky, které při výrobě provází značku Braun už od roku 1921. Důležitý je i design, který obstojí v čase. Proto kořeny značky Braun najdete na umělecké škole. Jaké byly první holicí strojky a kdy vznikl první epilátor?

Braun 100 let
Braun 100 let

Značka začala produktovým designem, proto není divu, že byla založena na slavné umělecké škole Bauhaus, kde se zaměřují na navrhování uživatelsky přívětivých produktů. Hlavním cílem bylo spojit design a přitom udržet produkty jednoduché pro používání.

10 principů dobrého designu

V padesátých letech začala značka spolupracovat s Ulmskou akademií, která nahradila uměleckou školu Bauhaus. Spolupráce inžernýrů značky Braun a designérů Ulmské akademie vyvrcholila výstavou v roce 1955. Jednalo se o přehlídku zcela nových, esteticky krásných a funkčních produktů, které byly ovšem umístěné do kontextu domácnosti.

Na konci 70. let bylo sestaveno Dieterem Ramsem tzv. 10 principů dobrého designu. Jedná se o nesmírně důležitá pravidla, jak navrhovat produkty, které jsou jednoduché, užitečné a sestavené tak, aby odolaly času. A značka Braun se těchto principů drží dodnes.

První produkty jsou dodnes inspirací

První planžetový strojek navrhl samotný Max Braun a připravil tím cestu ke kvalitní a účinné holicí technologii. Holicí planžety se používají dodnes. Jsou designové a zároveň umožňují čisté a bezpečné holení i pro citlivou pokožku.

V roce 1954 následoval masážní přístroj na obličej. Kombinoval vibrace, teplo a infračervené světlo. Byl určen pro důkladnější vmasírování pleťových krémů a balzámů. V té době to působí trochu jako sci-fi, ale v Braunu byli vždycky trochu napřed.

Neočekáváným vzhledem překvapil v roce 1962 strojek Sixtant SM 31. Černo-stříbrná kombinace rozhodně nebyla pro tu dobu běžná. Začala se ale poté hojně používat pro rádia, hudební přehrávače i kamery celá další desetiletí. Kromě toho byl velmi pokrokový i funkcemi – vylepšený zastřihovací systém a přitom jednoduchá konstrukce z něj udělali jedničku své doby.

První holicí strojek pro ženy se objevuje v roce 1972. Byl elegantní, kompaktní a měl časovanou funkci zapnutí a vypnutí. A ovládání jedním tlačítkem? To byla jedna z velmi významných inovací.

Holicí strojky Braun měly vždy moderní vzhled. Velmi blízko se těm dnešním začaly podobat v roce 1979. Micron Plus již měl protiskluzové prvky, aby se lépe držel. Zároveň se poprvé objevuje výsuvný zastřihovač, který u strojků Braun můžete najít dodnes.

Braun byl také prvním výrobcem revolučního epilačního strojku pro ženy. V roce 1995 již připomíná ty dnešní. Například jedno velké tlačítko uprostřed strojku je pro epilátory Braun signifikantní dodnes.

První strojek s čistící stanicí spatřil světlo světla v roce 1999. Model Syncro 7570 si získal mnoho mužů. Samočistící stanice vyřešila problém s likvidací oholených vousů. Dnes stanice čistí, suší i nabíjí, a je proto skvělým pomocníkem při údržbě strojku.

Ve vývoji je Braun nezastavitelný

Značka Braun má skvělou pověst. Většina z nás si jí pojí zejména se spolehlivostí. Při pohledu do dob minulých si ale všímáme, že všechny produkty, i ty mimo osobní péči, měly velmi nadčasový vzhled. Například mixéry dostávají pouze modernější tvary, strojky dostávají navíc holicí prvky, aby bylo oholení rychlejší, a u epilátorů přibývá pinzet. Uznat musíme jedno. Braun to umí. Výrobky, které na první pohled působí čistým, jednoduchým ale zároveň moderním dojmem si získaly už mnoho zákazníků. A věříme, že to tak zůstane i v budoucnu.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

produktová specialistka,

redakce Holime.cz