KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu
IPL epilace

Zničte chloupky silou světla s IPL epilací

Sametově hladká pokožka bez bolesti a na déle než pár týdnů? S IPL epilátorem to může být vaše nová realita. Nevěříte? Věřte!

Co je IPL epilace a proč ji budete milovat

Zapomeňte na časově i finančně náročnou laserovou epilaci v kosmetickém salonu, na pomíjivé holení, zarůstající chloupky i na domácí mučení voskem nebo vysloužilým epilátorem. Pusťte do své výbavy trochu světla a pořiďte si IPL epilátor.

Laser nebo IPL?

Oba druhy řadíme mezi metody tzv. světelné epilace. Laser je intenzivnější, proto oproti IPL epilaci jeho účinek přetrvává o něco déle. Vykoupeno je to cestováním do salonu, vyšším diskomfortem ve formě štípání a pálení při ošetření, a v neposlední řadě i vyšší cenou. IPL epilátory můžete pořídit za cenu srovnatelnou s jedním ošetřením v kosmetickém salonu.

Co znamená zkratka IPL a jak to funguje?

IPL znamená Intense Pulsed Light (intenzivní pulzní světlo) a funguje tak, že nasměruje silné pulzy světla na tmavý pigment ve chloupcích (melanin), což způsobí nahromadění tepla v koříncích chloupků, díky čemuž chloupky postupně vypadají. Při opakovaných ošetřeních působí světlo znovu na místa, odkud chloupky vypadaly, a tím zabraňuje jejich opětovnému růstu. Výsledkem pravidelného a správného používání IPL epilátoru je hladká pokožka na několik měsíců.

Co byste měli vědět, než začnete

Nejlepší období na epilaci? Zima!

Připadá vám divné přát si od Ježíška výbavu, kterou nejvíc oceníte až o prázdninách? V zimním období si přece většina z nás užívá výhod několika vrstev oblečení a hladká pokožka nebývá takovou prioritou jako v létě. Začít s epilací až s odhozením nadbytečných svršků by ale byla velká chyba: po IPL epilaci byste totiž neměli pokožku minimálně 48 hodin vystavovat slunci. A to je přece nejsnazší zařídit v zimě!

Pro které oblasti těla je IPL epilace vhodná?

Paprsky si hravě poradí s chloupky na nohách, v oblasti bikin (třísel), v podpaží, na obličeji i na rukách. U mužů jsou nejčastěji epilovanými oblastmi záda a břicho. IPL epilátor smíte používat na všechny partie s výjimkou těch nejcitlivějších jako jsou genitálie. V oblasti obličeje ošetření omezte na spodní část (od lícních kostí dolů), to proto, aby světelný paprsek náhodou nezasáhl oči.

Konkrétní určení a pokyny k obsluze najdete uvedené u každého modelu IPL epilátoru.


Jaký je náš tip? K odstranění chloupků v obličeji nejlépe poslouží epilátory se speciálními nástavci. Ale pozor, nehodí se pro mužské vousy, které svou strukturou neumožňují efektivní odstranění pomocí této metody.

„Je IPL holení i pro mě?“

Pokud vám příroda nadělila velmi světlou pleť a blond, bílé nebo zrzavé vlasy, značí to málo melaninu (tmavého pigmentu) a IPL epilátory u vás nemusí fungovat na sto procent.

Bolí IPL epilace?

Nemusíte se bát, IPL epilace je nejméně bolestivou ze všech epilačních metod. Maximální diskomfort, který s IPL epilátorem zažijete, bude lehké štípání, pocit tepla nebo svědění. Vždycky ale můžete přepnout do méně intenzivního režimu pro citlivou pleť. Kdyby nepohodlí při epilaci přesahovalo únosnou mez nebo přetrvávalo po ošetření déle než hodinu, pravděpodobně něco není v pořádku – v takovém případě raději ošetření přerušte a poraďte se o dalším postupu se svým dermatologem.

Kdy a kde IPL epilátory raději nepoužívat

  • Tetování a pihy: jak jsme si už řekli, IPL paprsky působí na tmavý pigment chloupku. A protože v případě tetování i pih se jedná o místa s vyšším výskytem pigmentu, měli byste se jim při epilaci vyhnout. V opačném případě si můžete přivodit nepříjemné pálení nebo podráždění těchto míst.

  • Velmi citlivá a ekzematická pokožka: světelná epilace může zhoršit projevy ekzému nebo citlivost pokožky. Mohlo by tak dojít ke zvýšení svědivosti, podráždění, zarudnutí nebo dokonce tvorbě puchýřů a jizev.

Nebojte se konzultací s odborníky

Situací, kdy není epilace pomocí světla vhodná, může být víc, proto určitě nic nezkazíte, pokud budete svoje obavy konzultovat s dermatologem.

  • Křečové žíly: i když se technologie pulzních paprsků používají při léčbě drobnějších metličkových žilek, připomeňme si, že není paprsek jako paprsek a není žilka jako žíla. Pro ošetření pokožky s křečovými žílami proto raději zvolte jinou metodu, s jejímž výběrem vám rád pomůže váš dermatolog nebo žilní specialista.

  • Velmi tmavá pleť: díky vyšší koncentraci melaninu v tmavé pleti by mohlo intenzivnější působení IPL paprsků způsobit podráždění pokožky.

  • Těhotenství a kojení: v těchto obdobích se díky hormonálním změnám často objevuje zvýšená citlivost pokožky, změny pigmentace, anomálie v růstu vlasů, ochlupení a další neobvyklé jevy. Ty by mohly mít negativní vliv na výsledek epilace nebo ještě hůře na zdraví matky či dítěte. V současné době zároveň nemáme dostatek studií ohledně vlivu na nenarozený plod ani účincích IPL při kojení, proto se použití pulzních paprsků u těhotných a kojících žen nedoporučuje.


Je to bezpečné?

Je přirozené, že různé typy záření a jejich vliv na pokožku budí u mnohých lidí nedůvěru. Platí to i pro technologii IPL. Jak je to tedy s dopadem intenzivního pulzního světla na lidské zdraví?

IPL nepoužívá vlnové délky spadající do karcinogenního spektra ultrafialového (UV) světla. Díky tomu nepronikají IPL paprsky dostatečně hluboko, aby způsobily poškození DNA spojené s rizikem rozvoje rakoviny. Dosavadní studie neprokázaly ani zvýšené zdravotní riziko v souvislosti s tepelnými účinky IPL na kořínky chloupků.

Jak jsme už psali, rozhodně se nedoporučuje vystavovat se po ošetření světelným epilátorem UV záření. Také se vyplatí dbát pokynů výrobce a starat se o svůj epilátor, aby správně sloužil a eliminovalo se nebezpečí závady a s ní spojené riziko poškození pokožky.

IPL epilátor: váš domácí kosmetický salon

„Stojí to za to!“, říkají naše zákaznice o IPL epilaci. A my musíme souhlasit. IPL je opravdu skvělá volba: zaručí dlouhodobě hladkou pokožku jako ze salonu bez bolesti, bez cestování a za zlomek ceny ve srovnání s návštěvami profesionálů.

A co vy? Pustíte IPL technologii do vlastní koupelny a zařadíte epilaci pulzním světlem do vašeho self-care programu?

Mgr. Zuzana Junková
autorka článku

Mgr. Zuzana Junková

redakce Nazuby.cz

23. srpna 2024

  • https://en.wikipedia.org/wiki/Intense_pulsed_light
  • https://www.healthline.com/health/laser-hair-removal-pregnancy
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8558736/