Trvalá epilace: velké srovnání IPL a laserové epilace
Trvalá epilace je velké téma: aby ne, vždyť kdo by nechtěl hladkou pokožku napořád. Jaké jsou metody permanentního odstranění chloupků a nakolik s nimi dosáhnete opravdu trvalého výsledku?
Trvalá epilace světlem
Přestože existují ještě další metody dlouhodobé epilace, jako například bolestivé odstranění chloupků elektrolytickou jehlou nebo speciální krémy na předpis, nejpoužívanějším a nejpopulárnějším způsobem trvalé epilace je tzv. světelná epilace. Do této kategorie patří laserová epilace a IPL (epilace intenzivním pulzním světlem).
Jak funguje světelná epilace?
Obě metody pracují na podobném principu, kdy epilátor vysílá paprsky reagující s tmavým pigmentem (melaninem) v chloupku. Po něm se jako po skluzavce dostanou k vlasovému folikulu (kořínku) a pomocí tepla ho poškodí.
Věděli jste, že...?
Světelná epilace bohužel nefunguje stejně efektivně pro každého. Nejlepších výsledků bývá dosaženo u osob se světlou pletí a tmavými chloupky. U světlé pokožky a ochlupení s minimem pigmentu nebo naopak velmi tmavé pleti s černými chloupky nepracuje tak efektivně, často jsou pro ně proto vhodnější jiné metody.
Je trvalá epilace napořád?
Trvalost efektu světelné epilace je velmi individuální. Světelná epilace je obecně synonymem trvalé epilace, protože její výsledky patří mezi ty nejdlouhodobější. Vůbec nejtrvalejší metodou je poměrně bolestivá elektrolytická jehla, která se zpravidla používá na menší plochy, protože každý chloupek se musí ošetřit zvlášť.
Zkušenosti s těmito metodami říkají, že po sérii ošetření vydrží výsledek nejčastěji v řádu vyšších jednotek měsíců. U laserové epilace to bývá půl roku až rok, u IPL většinou o něco méně (2–6 měsíců). Největší šťastlivci zamávají chloupkům navždy, většina z nás obyčejných smrtelníků musí ošetření po čase opakovat. Dobrá zpráva je, že množství chloupků se obyčejně po každé sérii ošetření snižuje.
Je lepší IPL, nebo laser? A v čem?
Laser
- efekt po ošetření vydrží déle než u IPL
- skvělá volba pro všechny milovníky selfcare v salonu
- technologická a personální náročnost, díky které tuto metodu poskytují jen vybrané salony (zpravidla v krajských městech)
- může být bolestivější než IPL, moderní laserové systémy nicméně často obsahují chladicí mechanismy minimalizující nepohodlí
- jedna z finančně nejnáročnějších metod odstraňování chloupků
Chcete si přečíst o laserové epilaci první poslední? Sepsali jsme pro vás podrobný článek.
IPL
- řádově levnější ošetření než laser (IPL epilátory seženete už za ceny srovnatelné s jedním větším ošetřením v salonu)
- epilaci zvládnete sami v pohodlí domova
- téměř bezbolestná metoda
- ošetření není tak účinné jako u laseru a výsledek vydrží kratší dobu
Obecně vzato jsou obě metody poměrně efektivní a IPL epilátory jsou skvělou a dostupnou alternativou laserové epilace pro všechny, kdo nechtějí cestovat do kosmetických salonů a odhalovat svoji pokožku před cizími lidmi (byť profesionály).
Pro koho se světelná epilace (ne)hodí
Jak už jsme naznačili, díky reakci melaninu a paprsků má ošetření laserem nebo pulzním paprskem svá specifika a nehodí se úplně pro každého. Interakce pokožky a světla může napáchat škody zejména v případě již probíhajících zdravotních problémů. Nic proto nezkazíte, když svoje epilační plány zkonzultujete s dermatologem.
Tipy k nezaplacení
Už jste si vybrali svoji vysněnou metodu světelné epilace a chcete se o ní dozvědět víc? Tady jsme pro vás sepsali všechno, co chcete vědět o IPL epilaci, a zde se dozvíte první poslední o epilaci pomocí laserových paprsků.
Světelné epilaci se raději vyhněte, pokud:
trpíte na křečové žíly – ošetření partií s křečovými žilami není doporučováno u IPL ani laserové epilace, nezbyde vám proto nic jiného, než se poohlédnout po jiném způsobu odstranění chloupků.
máte ekzematickou nebo velmi citlivou pokožku – vystavení pokožky záření a teplu by mohlo zhoršit projevy ekzému a ještě zvýšit citlivost už tak choulostivé pokožky.
čekáte miminko nebo kojíte – ne nadarmo se těhotenství říká „jiný stav“: díky bláznivým hormonům nezůstává v tomto období často kámen na kameni. Mění se pigmentace, citlivost pokožky, růst vlasů i ochlupení, a tohle všechno může mít negativní vliv na výsledek epilace.
Zároveň zatím neexistuje dostatek studií zabývající se vlivem světelné epilace na matku a dítě, a proto tyto metody nelze v těhotenství ani při kojení doporučit.
na místech ošetření máte pihy nebo tetování – jak víme, tmavý pigment reaguje se světelným paprskem. A pihy a tetování mají pigmentu na rozdávání, proto by na těchto místech mohlo dojít k intenzivnější reakci a poškození pokožky.
příroda vám nadělila velmi světlé chloupky – v tomto případě byste byli nejspíš z účinku laseru nebo IPL epilátoru zklamaní. Vaše chloupky mají málo melaninu a díky tomu jejich reakce na paprsek nejspíš nebude stoprocentní. Vyhněte se zklamání a vyberte raději jinou metodu. Co třeba takové kvalitní žiletky Venus?
A je to vůbec zdravé?
Laser i epilace intenzivním pulzním světlem se používají již více než dvě desetiletí. Za tu dobu se neobjevily žádné významné důkazy o dlouhodobých následcích záření ani tepla spojeného s ošetřením. Většina hlášených nežádoucích účinků je dočasná a odezní s náležitou péčí. Patří sem zejména zarudnutí, podráždění, pálení a další ne zcela komfortní pocity.
Díky tomu, že ani jedna z metod světelné epilace nepoužívá vlnové délky spadající do karcinogenního spektra ultrafialového (UV) záření, se nemusíte bát vyššího rizika rozvoje rakoviny. Paprsky o vlnových délkách používaných ve světelné epilaci neproniknou natolik hluboko, aby způsobily poškození DNA a změny v chování buněk.
Důvěřuj, ale prověřuj!
Zdravotní nezávadnost je podmíněna bezvadným fungováním přístrojů a správným použitím: kupujte proto jen kvalitní a zákaznickými recenzemi podložené spotřebiče od renomovaných výrobců, vždy si přečtěte návod k použití a ujistěte se, že přístroje fungují tak, jak mají. U ošetření v salonu si můžete vyžádat certifikaci o proškolení personálu.
Srovnání bezpečnosti metod světelné epilace
Laserové odstranění chloupků
- vyžaduje méně sezení: protože lasery jsou účinnější při ničení vlasových folikulů, obvykle je potřeba méně ošetření – 5 až 8 sezení
- intenzivnější působení: v případě účinnosti je to výhra, ale v případě neodborného použití (špatně proškolený personál) to může představovat vážné riziko pro zdraví pokožky
- menší bolestivost a dočasné nežádoucí účinky po ošetření způsobené méně intenzivním působením ve srovnání s laserem
- menší přesnost zacílení: IPL využívá oproti laseru širší spektrum světla. Díky tomu není paprsek tak přesný a může podráždit okolní tkáně
- k dosažení podobných výsledků jako u laseru je třeba pulzním světlem ošetřit stejné místo víckrát (cca 10 ošetření oproti 5–8), což může vést k většímu zatížení pokožky.
IPL epilace
Pravidla ošetření
Před epilací:
12 až 24 hodin před sezením oholte oblast, kterou plánujete ošetřit. To pomáhá světlu soustředit se na vlasový kořínek místo pálení povrchu chloupků.
Nejméně 4 až 6 týdnů před ošetřením nevoskujte, nevytrhávejte chloupky ani nepoužívejte depilační krémy. Tyto metody odstraňují chloupky z folikulu, což je nezbytné pro efektivní fungování IPL i laseru. Ale nebojte, holení je povoleno.
Minimálně deset dní před ošetřením se vyhněte soláriu, slunci a samoopalovacím přípravkům. Snažte se o ošetření v zimních měsících, kdy přirozeně chytáme méně bronzu než v letním období. Opálení totiž může díky vyššímu obsahu melaninu v pokožce zvýšit riziko popálení.
Ujistěte se, že na ošetřované kůži nejsou žádná poranění jako například odřeniny, škrábance a otevřené rány.
Pokud je to možné, 24 hodin před prvním ošetřením otestujte vámi vybranou metodu na malém kousku pokožky, abyste zkontrolovali případné nežádoucí účinky.
Bezprostředně před aplikací neaplikujte na kůži žádné krémy, pleťové vody, parfémy ani jiné dráždivé látky.
A co jizvy nebo zarostlé chloupky?
Za určitých okolností ošetření možné je: jizvy a musí být staršího data a jejich odstín nesmí být tmavší než okolní pokožka. IPL a laser jsou obecně skvělou prevencí zarůstání chloupků. Pokud už ale zarostlý chloupek máte, musíte ho před epilací vysvobodit z pokožky, a to ideálně za pomoci sterilních nástrojů. Ne vždycky to jde snadno, proto po tomto úkonu počítejte raději ještě pár dní na zotavenou.
Po epilaci:
Hydratujte a vyživte pokožku. Zkuste třeba produkty s aloe vera, které zklidní zarudnutí nebo podráždění po ošetření.
Jeden až dva dny po ošetření noste spíše volné oblečení, abyste předešli podráždění pokožky.
Nejméně týden se nevystavujte přímému slunečnímu záření a následně několik týdnů používejte krémy s vysokým ochranným faktorem (min. SPF 30).
Na pár dní se vyhněte koupání v chlorovaných bazénech a ve slané vodě, saunám, parním lázním a dalším procedurám zatěžujícím pokožku. Místo vany si raději dopřejte sprchu.
Alespoň dva dny nepoužívejte žádné peelingy nebo hloubkové kúry. Pokud ošetření podléhaly chloupky v podpaží, měli byste se alespoň 12 hodin obejít bez deodorantu nebo antiperspirantu.
Posviťte si na chloupky!
Ať už se rozhodnete pro použití laseru nebo pulzních paprsků, trvalá světelná epilace je skvělou metodou, která vám zaručí hladkou pokožku opravdu na dlouho. A navíc úplně nebo téměř bez bolesti! Mějte na paměti, že nejlepším obdobím pro světelnou epilaci je zima. Nečekejte proto až na plavkovou sezónu a objednejte se do salonu už nyní. Nebo si pořiďte IPL epilátor a zařiďte si salon přímo ve vaší koupelně.
A pokud jste (třeba i díky tomuto článku) zjistili, že technologické výstřelky nejsou nic pro vás, ničemu to nevadí. U nás máte i tak k dispozici takřka neomezenou paletu výběru možností odstraňování chloupků. Přesvědčte se.