KošíkDopravu
máte
zdarma
Menu

Jak to bylo dříve s odstraňováním chloupků a vousů?

Představujete si, stejně jako všichni ostatní, pravěkého člověka jako zarostlého muže s rozdrbanými a neupravenými vlasy a ještě navíc v roztrhaném oděvu? Ano, takhle nám většinou naše předchůdce vyobrazují v učebnicích a časopisech. Bylo to ale skutečně tak? A kdy si vlastně muži začali upravovat vousy a ženy odstraňovat chloupky na nohou nebo v podpaží?

Historie odstraňování chloupků a vousů
Historie odstraňování chloupků a vousů

Nejen Vaše představy jsou takové, že naši předchůdci se o sebe moc nestarali, protože neměli jak. Věděli jste ale, že se člověk vždy snažil o sebe dbát? Dokazují to už pravěké sošky lidí s upraveným účesem.

Tisíce let před naším letopočtem fungoval pazourek

Typický mýtus o rozcuchaných a neupravených lidech vyvrací hned několik maleb, které pochází z období zhruba 100 000 let př.n.l. a na kterých je viditelné, že si muži odstraňovali vousy pomocí mušlí a jejich ostrých okrajů. Techniky se ale zdokonalovaly a s objevem prvním pazourkových nástrojů o 70 000 let později se pro úpravy zevnějšku začaly používat právě pazourky. V této době se ale ještě nedá mluvit o tom, že by to lidé dělali kvůli zkrášlení, ale jednalo se spíše o rituální úkony.

Od první břitvy až po středověk

První nástroj, který by se s trochou odvahy dal nazývat jakousi břitvou, vytvořili naši předci z mědi a bylo to přibližně ve 3. tisíciletí př.n.l. Tato doba se dá považovat za začátek módy holení mužské tváře, případně jiné úpravy vousů, jako byla egyptská faraonská bradka. Egypt se dá obecně považovat za kolébku holení, protože už za doby starověkého Egypta se ochlupené tělo považovalo na nečisté a k holení i jiných částí těla, než je tvář, docházelo zejména z hygienických důvodů. V tomto období se také pravděpodobně objevuje používání cukrové pasty, protože lidé zjistili, že cukr velmi dobře funguje jako depilační prostředek.

Odstraňování chloupků a holení tváře bylo velmi populární i ve starověkém Řecku i starém Římě. V Řecku se depilace dostala do všech vrstev obyvatelstva, zatímco v Římě své hladké nohy ukazovali zejména mladí aristokraté v lázních. Po pádu Římské říše byly metody odstraňování chloupků na poměrně dlouhou dobu zapomenuty a k jejich znovuobjevení došlo až v průběhu 12. a 13. století během křížových výprav.

Hladká pokožka je módní záležitost

Kolébku odstraňování chloupků u žen hledejte v Jižní Americe, konkrétně v Brazílii. Je to zejména proto, že v Brazílii se v období karnevalů ženy ukazují ve velmi úsporných modelech a hladká pokožka je tak vyžadovaná.

Depilaci známou z kosmetických salónů přinesl až začátek 20. století. V USA se rozšířil trend odhalování pokožky, a proto se zvýšilo procento žen, které si začaly odstraňovat chloupky. Zároveň se v tomto období začínaly ženy i více líčit. V roce 1914 přišel na trh přípravek X Bazin, který upozorňoval na to, že ženy začínají nosit oblečení bez rukávů a bylo by tedy vhodné, aby odstraňovaly chloupky z podpaží. V tomto bylo přelomové i vydání časopisu Harper’s Bazaar, který o rok později otiskl na titulce fotku ženy s oholeným podpažím. Paradoxně si ženy dříve začaly holit podpaží než nohy. Odstraňování chloupků na nohou přišlo na řadu až v době, kdy se začaly zkracovat sukně a ženy začaly na veřejnosti více odhalovat nohy.

Dnes zcela běžná věc

Už tehdy, v roce 1930, předpověděla žena jménem Helen Rubinstein, že odstraňování chloupků na ženském těle se stane stejně běžnou věcí, jak mytí vlasů či lakování nehtů. A i když se doba a trendy proměňují, stále je hladká ženská pokožka a mužská oholená tvář znamením čistoty a upravenosti.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

produktová specialistka,

redakce Holime.cz

S článkem souvisí: