Objednejte i z našeho druhého e-shopu Nazuby.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

Objednejte i z našeho druhého e-shopu Nazuby.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu

Výměna konvenční vlasové kosmetiky za přírodní – co vás čeká?

  • 4. března 2022

Eko, bio, přírodní. Jedny z nejčastěji skloňovaných slov o kosmetice za poslední rok. Mít zdravé vlasy bez nánosu silikonů, který dělá vlasy krásné jen na oko? Je to možné. Cesta ale není jednoduchá. Ne kvůli dostupnosti takové péče, ale spíše kvůli tomu, jak vaše vlasy budou v průběhu změny z konvenční na přírodní kosmetiku vypadat.

Přírodní péče o vlasy
Přírodní péče o vlasy

Používáte běžnou kosmetiku, ale vaše vlasy jsou zplihlé, rychle se mastí nebo vás svědí pokožka hlavy? Vlasy při používání přípravků s obsahem silikonů vypadají na pohled zdravě, jsou lesklé, hladké a jejich konečky se téměř netřepí. Estetické benefity jsou ale vyvážené výše zmíněnými nepříjemnostmi. Ať už se rozhodnete přejít na přírodní produkty z jakéhokoliv důvodu, je dobré být připravená na to, jak budou vaše vlasy na tuto změnu reagovat.

Vyměňujte přípravky postupně

Občas máme tendence udělat radikální krok. V tomto případě se to ale zcela nedoporučuje. Jako první zkuste vyhledat produkty bez silikonů a pěnidel. Silikony ve složení poznáte nejčastěji podle koncovky –one, nejčastějším a nejdráždivějším pěnidlem je Sodium Lauryl Sulfate. Proč právě tyto dvě složky vyřadit jako první? Silikony zatěžují vlasy a mohou způsobovat rychlejší maštění, sulfáty (pěnidla) pro změnu vysušují pokožku, mohou ji dráždit a způsobovat podráždění.

Najít produkt bez silikonů není problém – například značka Natura Siberica takové nabízí. Pěnidla jsou i v produktech této značky, ale jedná se o Sodium Coco Sulfate, který je alespoň šetrnější.

Když si zvyknete vy i vaše vlasy na péči bez silikonů, můžete se vrhnout do přírodních produktů – ty najdete zejména mezi tuhými šampony. Jejich výhodou je, že obvykle lze koupit menší balení, abyste si mohla vyzkoušet, jestli bude daný druh vyhovovat. Mezi značkami tuhých šamponů patří k nejoblíbenějším slovenské značky Navia Kvitok a Ponio.

Přírodní kondicionéry – palec dolů

Šampón je základ, ale pokud nemáte krátké vlasy, bez kondicionéru budete mít nejspíš problém s rozčesáváním. Proto je potřeba vlasy ošetřit kondicionérem nebo balzámem. Ty přírodní – tedy tuhé, případně alespoň ty bez silikonů – bohužel neudělají valnou službu. Tuhé kondicionéry jsou z velké části tvořeny ztuženými oleji. Jaký efekt pak většinou mají na vlasech, už si domyslíme – vlasy si umyjete šamponem a kondicionérem opět zamastíte. A efekt na lepší rozčesávání moc nečekejte. Balzámy s přírodními složkami bez silikonů vlasy tolik nezamastí, ani je nezatíží (protože neobsahují silikony), ale zjemnění vlasů pro lepší rozčesávání není nijak výrazné. To nás nutí používat kondicionéru větší množství.

Při testování se nám nejvíce osvědčily bezoplachové kondicionéry, například značky Urtekram. Nanesete je do vlhkých vlasů, necháte chvíli působit a poté vlasy rozčešete. V jejich široké nabídce najdete například i druh pro rychle se mastící vlasy.

Jak budou vypadat vaše vlasy, když zasáhne příroda?

Když přejdete na přírodní nebo bezsilikonovou kosmetiku seberete vlasům jejich oblíbenou drogu – silikony. A to se podepíše na jejich vzhledu. Krásná lesklá hříva bude najednou vypadat spíše jako hříva lva. Nepoddajná, vysušená, roztřepená. To je ovšem jen zevnějšek vlasů. Budou otevřené výživě, která se postará o to, aby nejen zdravě vypadaly, ale i takové byly. Nejdůležitější je vydržet. Většina žen to vzdá, ale ty, které vydrží, se budou moci po několika týdnech, maximálně měsících, těšit ze zdravých, lesklých a nezatížených vlasů.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

produktová specialistka,

redakce Holime.cz

S článkem souvisí: